W dniu urodzin wielkiej polskiej himalaistki z przyjemnością przypominamy, że Eliza Kubarska, reżyserka – alpinistka, pracuje nad filmem dokumentalnym „Ostatnia wyprawa” o Wandzie Rutkiewicz i szykuje opowieść, jakiej dotąd nie było. Film jest koprodukcją Dolnośląskiego Centrum Filmowego i został dofinansowany w Dolnośląskim Konkursie Filmowym.

Wanda zaginęła na Kanczendzondze w 1992 roku. Była pierwszą kobietą na świecie, która zdobyła K2 – najtrudniejszy z ośmiotysięczników i pierwszą osobą z Polski, która zdobyła Everest. Powstaje portret kobiety wspinaczki, ikony niezależności i siły, która zmieniła porządek górskiego świata. Eliza Kubarska ujawnia rozmowy z międzynarodowymi sławami środowiska górskiego: Reinholdem Messnerem, Krzysztofem Wielickim, Carlosem Carsolio, Kurterm Diembergerem oraz Elizabeth Hawley, wybitną kronikarką wypraw himalajskich, a także z osobami spoza środowiska, jednak kluczowymi w życiu Wandy m.in.: siostrą Janiną Fies, przyjaciółkami Ewą Matuszewską i Marion Feik. Testimonium, które wyłania się z filmu pokazuje tragiczną biografię wielkiej himalaistki, pełną nieszczęśliwych wypadków i wielkich osiągnięć. Uchyla rąbka tajemnicy, która jej towarzyszyła i odpowiada na wiele niewygodnych pytań. W filmie pojawią się niepublikowane dotąd archiwa polskie i zagraniczne, odkrywając m.in. fakt, że Rutkiewicz była bardzo dobrym filmowcem. Ramą opowieści jest podróż Elizy śladami Wandy do najdalszych zakątków Himalajów…

Film powstaje w koprodukcji polsko-szwajcarskiej: Braidmade Films, TILT, PISF, TVP, Dolnośląskie Centrum Filmowe, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Łódzki Fundusz Filmowy, WFDiF, Vertical Vision Film Studio, Swiss Federal Office Of Culture, Zürcher Filmstiftung, SRF. Patronem filmu jest siostra Wandy, Janina Fies.

Realizatorki:

Eliza Kubarska – reżyserka,

Monika Braid- producentka,

Małgorzata Szyłak – operatorka,

Zofia Kujawska – kierowniczka produkcji