Współfinansowany przez Miasto Wroclaw [Wroclove] najnowszy film Jerzego Skolimowskiego będzie polskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy.

Słowa Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk okazały się prorocze „To dla nas wielki zaszczyt wziąć udział w produkcji filmu Jerzego Skolimowskiego. Nie mieliśmy wątpliwości, że obraz tego znamienitego reżysera, doceniony zostanie przez środowisko filmowców na całym świecie. Wierzymy, że „IO” sięgnie po najwyższe laury.”

Decyzję o przyznaniu nominacji podjęła siedmioosobowa Komisja Oscarowa pod przewodnictwem producentki Ewy Puszczyńskiej. 95. galę nagród Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej zaplanowano na 12 marca 2023 roku, wcześniej – bo już 21 grudnia zostanie ogłoszona tzw. shortlista, a nominacje – 24 stycznia.

Światowa premiera „IO” odbyła się w maju w konkursie głównym festiwalu w Cannes. Film uhonorowano nagrodą jury. W sierpniu tytuł trafił na listę produkcji, które powalczą o nominacje do Europejskich Nagród Filmowych. We wrześniu natomiast obraz Skolimowskiego będzie rywalizował w konkursie głównym 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na ekrany kin trafi 30 września.

Dla niecierpliwych jest dobra wiadomośćDCF – Dolnośląskie Centrum Filmowe zaprezentuje film już 9 września w ramach Konfrontacje Filmowe 2022 w DCF!

Bilety dcf.wroclaw.pl/konfrontacje-filmowe-2022/