Najnowszy film Agnieszki Smoczyńskiej “Fuga”, koprodukowany przez Odrę-Film ze środków Dolnośląskiego Funduszu Filmowego, jako jeden z siedmiu filmów został przyjęty do prestiżowego konkursu Semaine de la Critique, w którym powalczy o nagrody dla Najlepszego Filmu i dla Najlepszej Aktorki lub Aktora podczas tegorocznej 71. edycji Festiwalu Filmowego w Cannes.

“FUGA” na podstawie scenariusza Gabrieli Muskały, która wcieliła się również w postać głównej bohaterki, opowiada historię Alicji, która straciła pamięć i powraca do domu odnaleziona przez rodzinę. Alicja nie jest pewna czy chce i czy powinna pozostać z ludźmi, o których zapomniała, że ich kocha.

Film powstawał głównie w okolicach Wrocławia i na Dolnym Śląsku, autorem zdjęć jest Jakub Kijowski, w głównej roli męskiej wystąpił Łukasz Simlat, a w pozostałych rolach: Małgorzata Buczkowska, Zbigniew Waleryś, Halina Rasiakówna i Piotr Skiba.

Film powstał w koprodukcji Polski Czech i Szwecji. Producentem filmu jest MD4 i Agnieszka Kurzydło. Polskimi koproducentami filmu są: ODRA-FILM (Dolnośląski Fundusz Filmowy) i Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy. Film uzyskał wsparcie Eurimages, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Czeskiego Funduszu Filmowego.