VII DKF | 2013
Na planie filmu dokumentalnego "Królowa Pik"
Reżyseria: Agnieszka Zwiefka
Scenariusz: Agnieszka Zwiefka
Zdjęcia: Aleksander Duraj, Armand Urbaniak
Producent: Chilli Productions
Koproducenci: Dolnośląskie Centrum Filmowe/Odra Film (Dolnośląski Fundusz Filmowy, Ma.Ja.De Filmproduktion, ZDF, arte, Stefilm International, HBO Polska
Film współfinansowany przez: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Creative Europa – Media, Mitteldeutsche Medienförderung
Nagrody/Festiwale:

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty 2015 (Konkurs Powiększenie – Najlepszy film w konkursie – Agnieszka Zwiefka), Krakowski Festiwal Filmowy (Nagroda Specjalna w międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych – Nagroda Stowarzyszenia Twórców Obrazu Filmu Fabularnego za najlepsze zdjęcia w filmie dokumentalnym – Aleksander Duraj, Armand Urbaniak; Srebrny Róg – Dla reżysera najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego – Agnieszka Zwiefka)

Film opowiada historię głuchoniemej 10-letniej Denisy – dziewczynki z nielegalnego romskiego koczowiska – ale też i historię samego miejsca zagrożonego eksmisją. Podobnie jak pozostałe dzieci z koczowiska, Denisa nigdy nie była w szkole, nie potrafi pisać ani czytać, żyje w ekstramalnie trudnych warunkach, bez bieżącej wody, bez stałego dostępu do prądu. Na dodatek wyśmiewana jest również przez swoich równieśników, którzy mówią o niej wprost „głucha” bądź „głupia” rzadko kiedy posługując się jej imieniem. Denisa żyje jednak w swoim własnym świecie. Od kiedy znalazła na wysypisku śmieci karton z filmami Bollywood – stały się one dla niej ucieczką od codzienności. Dziewczynka całymi dniami ogląda Bollywoodzkie choreografie i próbuje je odtwarzać. Ponieważ Denisa nigdy nie nauczyła się mówić, jej jednym językiem jest taniec. Tylko w tańcu może wyrzucić z siebie wściekłość, pokazać smutek czy radość. W filmie dwie warstwy – dokumentalna, stricte obserwacyjna i musicalowa, inspirowana filmami Bollywood płynnie się przeplatają tworząc jedną spójną opowieść.

(źródło: FilmPolski)