„Lipstick on the Glass”, najnowszy film Kuby Czekaja, który jest koprodukcją Dolnośląskiego Centrum Filmowego i otrzymał dofinansowanie w ramach XIII Dolnośląskiego Konkursu Filmowego, zostanie zaprezentowany międzynarodowej branży filmowej podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego w Cannes.

W ramach współpracy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Stowarzyszenia Nowe HoryzontyMFF Nowe Horyzonty po raz piąty znalazł się wśród pięciu wybranych imprez filmowych z całego świata, które zaprezentują filmy na etapie produkcji w prestiżowym programie The Goes to Cannes podczas największych targów filmowych Marché du Film.

The Goes to Cannes to program, do którego zapraszane są najważniejsze festiwale, aby przedstawiły zagranicznej branży wyselekcjonowane filmy, które nie mają jeszcze agentów sprzedaży, dystrybutorów, czy wyznaczonej premiery festiwalowej. Film „Lipstick on the Glass” Kuby Czekaja znalazł się w gorącym TOP 5.

„Lipstick on the Glass” to międzynarodowa koprodukcja opowiadająca o potrzebie równości, harmonii między mężczyznami a kobietami, rodzinie i samorealizacji, a przede wszystkim – o wolności, drodze do poznania samego siebie i pragnieniu wyzwolenia się ze schematów płciowych. Główną bohaterką produkcji jest Emeryka, która tracąc kontrolę nad swoim życiem w wyniku intrygi tajemniczej postaci nazywanej „The Something”, porzuca męża i córkę i ucieka do zgromadzenia prowadzonego wyłącznie przez kobiety.

W obsadzie znaleźli się m.in. Agnieszka Podsiadlik, Bobbi Salvör Menuez („Euforia”), Laura Benson („Touch me Not”), Mari Malek, Yeule, Lena Leuzemis, Mina Tander i Stipe Erceg. Za zdjęcia odpowiada Tomasz Woźniczka, scenografię – Mela Melak, kostiumy – Svenja Gassen, montaż – Nicolas de Toth, sound design – Radosław Ochnio, dźwięk na planie – Axel Arft, a charakteryzację – Hanka Thot.

Zdjęcia były realizowane na późnym latem i jesienią w Polsce (w tym we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku), Niemczech, a także na Morzu Bałtyckim.