Twórcy filmowi mogą już zgłaszać swoje krótkie metraże się do konkursu Long Story Short Festiwal. Jest to pierwsza edycja festiwalu organizowanego przez Dolnośląskie Centrum Filmowe. Projekcje festiwalu, który w całości odbędzie się w sieci, zaplanowano w dniach 17-24 maja. Dostęp do wszystkich prezentowanych filmów będzie całkowicie bezpłatny.

Filmy zgłoszone do konkursu festiwalowego będą oceniane w trzech kategoriach: fabuła, dokument i animacja. Do konkursu mogą stanąć polscy twórcy z filmami nie dłuższymi niż 45 minut i zrealizowanymi po 1 stycznia 2018 roku. Filmowcy powalczą o statuetkę Salamandry oraz czek na 3 tysiące złotych. Termin zgłoszeń mija 5 maja. Zwycięzców wybierze jury, do którego zaproszeni zostali ludzie ze świata filmu, literatury i muzyki. Skład jury poznamy już 20 kwietnia br. Nagrodę dziennikarzy przyznają przedstawiciele dolnośląskich mediów. Organizatorzy przewidzieli również nagrodę publiczności.

Szczegółowe informacje i regulamin konkursu festiwalowego można znaleźć na stronie www.shortfestival.pl  i na www.dcf.wroclaw.pl.

W ramach Long Story Short Film Festival zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt  polskich filmów krótkometrażowych. W programie, który ogłoszony zostanie 10 maja, znajdą się filmy fabularne, dokumentalne i animowane. Zarówno nagradzane już wcześniej produkcje znanych twórców, jak i nowe dzieła, które zostaną zgłoszone do festiwalowego konkursu. Filmy konkursowe oceniane będą w trzech kategoriach: fabuła, dokument i animacja. Zgłoszenia do konkursu będą przyjmowane od 17 kwietnia do 5 maja włącznie.

Tegoroczna edycja festiwalu to dwie główne sekcje: „Konkurs” i „Panorama”. W sekcji konkursowej widzowie obejrzą filmy wyselekcjonowane z nadesłanych zgłoszeń. Z kolei „Panorama” to pomysł na zaprezentowanie filmów krótkometrażowych znanych i cenionych twórców,  m.in. Agnieszki Smoczyńskiej czy Jana Komasy.

Dolnośląskie Centrum Filmowe, które jest organizatorem Long Story Short Film Festival to Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego. DCF zajmuje się szerokim przekrojem działalności filmowej na terenie Dolnego Śląska: od prowadzenia kin, poprzez współorganizację festiwali, przeglądów i pokazów specjalnych, edukację filmową, po wspieranie produkcji filmowych (poprzez dofinansowania w Dolnośląskim Konkursie Filmowym i działalność Wroclaw Film Commission). Kina należące do DCF to miejsca spotkań filmowych z ambitnym repertuarem stanowiącym szeroki wybór światowego, europejskiego i polskiego kina, oparty głównie na „studyjnych”, „art-housowych” propozycjach.