W programie tegorocznej edycji Festiwalu filmowego w Cannes wśród silnej polskiej reprezentacji nie mogło zabraknąć tytułów wspartych przez Odrę-Film ze środków Dolnośląskiego Konkursu Filmowego.

W Semaine de la Critique znalazła się realizowana w większości na Dolnym Śląsku „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej, na podstawie scenariusza Gabrieli Muskały, która wcieliła się również w postać głównej bohaterki. Najnowszy film reżyserki “Córek dancingu” opowiada historię Alicji, która straciła pamięć i powraca do domu odnaleziona przez rodzinę. Alicja nie jest pewna czy chce i czy powinna pozostać z ludźmi, o których zapomniała, że ich kocha. Projekt został dofinansowany przez DKF w 2017 roku, a za jego produkcję odpowiada MD4. W konkursie Semaine de la Critique pokazywane są filmy pełnometrażowe i krótkie metraże będące debiutem lub drugim filmem danego reżysera, które podczas Festiwalu mają swoją międzynarodową lub światową premierę.

“Fuga” – plakat filmu / mat. producenta

Z kolei w programie The Goes to Cannes, prezentującym filmy na etapie produkcji podczas targów filmowych Marché du Film, festiwal Nowe Horyzonty już po raz drugi zaprezentuje wybrane przez siebie filmy pod szyldem New Horizons’ Polish Days Goes to Cannes. Wśród 6 tytułów, które zostaną pokazane 13 maja, znalazł się m.in. najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego “Ułaskawienie”. Projekt, dofinansowany przez Odrę-Film również w 2017 roku, przedstawia historię rodziców żołnierza opowiadaną z perspektywy ich 17-letniego wnuka, Janka. Film prezentuje zmaganie dwojga rodziców o odzyskanie godności i równowagi po utracie syna, a jednocześnie wpisany jest w dramatyczną historię powojennej Polski.

“Ułaskawienie” / fot. mat. producenta

 71. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes potrwa od 8 do 19 maja.