10 maja 2024 roku odbyła się dolnośląska premiera koprodukowanego przez DCF (ze środków Dolnośląskiego Konkursu Filmowego) filmu „Ostatnia wyprawa” w reżyserii Elizy Kubarskiej. Koprodukcja została zaprezentowana w ramach gali otwarcia festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity 2024 we Wrocławiu.

for. Jerzy Wypych

„Ostatnia wyprawa” porusza historię alpinistki – Wandy Rutkiewicz, pierwszej osoby z Polski i pierwszej kobiety świata na najwyższych szczytach ziemi. Reżyserka wyrusza w podróż śladami Wandy, rozmawiając z jej rodziną, przyjaciółmi i innymi alpinistami, aby móc wejść do świata himalaistki i dowiedzieć się więcej o tajemnicy oraz kontrowersjach towarzyszących jej zaginięciu.

 

for. Jerzy Wypych

Podczas premiery w kinie DCF gościły reżyserka – Eliza Kubarska, siostra Wandy – Janina Fies oraz wieloletnia managerka bohaterki – Marion Feik, których widzowie mogli wysłuchać podczas Q&A prowadzonego przez Lecha Molińskiego. Była to świetna możliwość, aby dowiedzieć się więcej o tym jaką osobą Wanda Rutkiewicz była prywatnie, a także jak wyglądały kulisy realizowania filmu.

 

for. Jerzy Wypych