16 września 2021r. w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbyła się uroczysta premiera dofinansowanej w Dolnośląskim Konkursie Filmowym animacji „Skafander Klingerta” w reżyserii Artura Wyrzykowskiego.

Po projekcji reżyser i scenarzysta filmu Artur Wyrzykowski oraz Robert Heś – konsultant Muzeum Narodowego we Wrocławiu – opowiedzieli o kulisach powstawania filmu, historii nurkowania oraz osiemnastowiecznym Wrocławiu, w którym rozgrywa się animowana opowieść.

Film opowiada historię sześcioletniej Bi, która boi się wody od czasu, gdy jej młodszego brata zabrała powódź. Jej ojciec Karl Klingert poświęcił się pracy nad pierwszym w dziejach świata skafandrem do nurkowania. Jeśli wynalazek zadziała, Klingerta czeka wielka kariera w Anglii. Bi wierzy, że jej brat wciąż żyje i nigdy ich nie znajdzie, jeśli wyjadą. Myśli, że skafander to potwór, który zawładnął jej ojcem. Z pomocą Petera, młodego łobuza znad rzeki, stara się go zniszczyć, zanim cała rodzina na zawsze wyjedzie z Wrocławia.

Na kolejne pokazy filmu zapraszamy między 21 a 25 września do Gdyni – „Skafander Klingerta” jako jedyna animacja został zakwalifikowany do Konkursu Filmów Krótkometrażowych podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych!