W najbliższy wtorek w Instytucie Grotowskiego (Rynek-Ratusz 27, Przejście Żelaźnicze) rozpoczyna się trzydniowy przegląd najciekawszych filmów dokumentalnych z festiwalu Faito Doc (Włochy) i z Best of International Short Films Festival z lat 2017-2018, którego kuratorami są Nathalie Rosetti i Turi Finocchiaro, autorzy filmu „Pieśń pamięci”, którego koproducentem jest Odra-Film z funduszy Dolnośląskiego Konkursu Filmowego. Film „Pieśń pamięci” będzie pokazany na przeglądzie w Instytucie Grotowskiego na zakończenie przeglądu.
„Poza horyzont” to, zdaniem kuratorów przeglądu, najciekawsze filmy dokumentalne i krótkometrażowe prezentowane na obu festiwalach w ostatnich edycjach. To propozycje, nagrodzone m.in. Oskarami, podejmujące odważne, trudne tematy starości, dzieciństwa, choroby, osamotnienia.
„Pojęcie horyzontu można interpretować na wiele różnych sposobów – piszą Nathalie Rosetti i Turi Finocchiaro. – Horyzont może być prywatny lub polityczny. Jaka będzie nasza przyszłość? Co stanie się ze światem, w którym żyjemy? Horyzont można również postrzegać jako punkt wyjścia, na przykład związany z naszym dzieciństwem. Miejsce, w którym możemy odkryć znaczenie naszej ścieżki życiowej. Horyzont może być też granicą. Albo synonimem zamkniętego lub ograniczonego ducha. Może też symbolizować zamknięcie granic. Możemy myśleć o nim jako linii, która nas zamyka i więzi, sprawiając, że nie jesteśmy w stanie zrealizować w pełni naszego istnienia i różnorodności.
Jak możemy zmienić horyzont? Albo od niego uciec? Jak go przedłużyć? Czy możemy po prostu przeskoczyć mur i uciec? Wrocławski przegląd sięga poza horyzont w dosłownym sensie – docierając z festiwalowym repertuarem do widzów poza Włochami i Francją. Horyzont może również oznaczać utopię ‒ miejsce nieosiągalne. Może popychać ludzi, aby poszukiwali wiary, ideałów, nieskończoności.”
Poniżej program przeglądu, na którego seanse wstęp jest bezpłatny. Wszystkie seanse odbywają się w Instytucie Grotowskiego, Sali Teatru Laboratorium. Wejście od Przejścia Żelaźniczego.
20/11/2018 (wtorek)
17:00
Dwa światy
Film dokumentalny w reżyserii Macieja Adamka
18.30
Dziewięćdziesięcioletnia dziewczyna
Film dokumentalny w reżyserii Valerii Bruni Tedeschi i Yanna Coridiana
21/11/2018 (środa)
17:00
Świat za oknem
Film krótkometrażowy w reżyserii Zoe McIntosh
18:00
Chór
Film dokumentalny w reżyserii Kristófa Deáka
18:30
My wszyscy
Film krótkometrażowy w reżyserii Katji Benrath
19:00
Angelika
Film dokumentalny w reżyserii Léopolda Legranda
19:30
Ku czułości
Film dokumentalny w reżyserii Alice Diop
22/11/2018 (czwartek)
17:00
W miłości jak w życiu
Film dokumentalny w reżyserii Nathalie Rossetti i Turiego Finocchiaro
18:30
Pieśń pamięci
Film dokumentalny w reżyserii Nathalie Rossetti i Turiego Finocchiara
Po prezentacji filmu Pieśń pamięci (18:30) w Sali Teatru Laboratorium odbędzie się koncert Anamnesis Teatru ZAR (20:00) z udziałem muzyków projektu „Armine, Sister” oraz „Medee. O przekraczaniu.”
W dniach 24-26 listopada o godz. 19:00 Teatr ZAR pokaże w Studio na Grobli nową wersję spektaklu „Medee. O przekraczaniu.”
Link do wydarzenia na facebooku:
https://www.facebook.com/events/352123155336348/
Link do programu na stronie Instytutu Grotowskiego: