W dniach 26 lipca-5 sierpnia we Wrocławiu odbędzie się 18. edycja MFF Nowe Horyzonty. W ciągu 11 dni festiwalu widzowie zobaczą w dwóch największych wrocławskich kinach art-housowych 225 pełnometrażowych filmów fabularnych oraz wezmą udział w szeregu wydarzeń towarzyszących, a z kolei przedstawiciele branży będą mogli zapoznać się z najnowszymi polskimi produkcjami w ramach Polish Days. Tradycyjnie wśród tytułów MFF Nowe Horyzonty nie mogło też zabraknąć koprodukcji Odry-Film ze środków Dolnośląskiego Konkursu Filmowego.

W Konkursie Głównym będzie można zobaczyć „Fugę”, najnowszy film urodzonej we Wrocławiu Agnieszki Smoczyńskiej, dofinansowany przez Odrę-Film i realizowany na Dolnym Śląsku (m.in. w Górach Stołowych i w okolicach Sobótki) w 2017 roku, który swoją światową premierę miał w maju podczas Tygodnia Krytyki na Festiwalu w Cannes, a do regularnej dystrybucji w Polsce wejdzie jesienią. Najnowszy film autorki „Córek dancingu” na podstawie scenariusza Gabrieli Muskały, która wcieliła się również w postać głównej bohaterki, to historia kobiety, która straciła pamięć i powraca do domu odnaleziona przez rodzinę, ale nie jest pewna czy chce i czy powinna pozostać z ludźmi, o których zapomniała, że ich kocha.

Z kolei w sekcji Sezon, prezentującej tytuły z minionego sezonu kinowego, będzie można obejrzeć „Wieżę. Jasny dzień”, debiut fabularny Jagody Szelc, również wrocławianki, realizowany w Kotlinie Kłodzkiej w 2016 roku, nagradzany na wielu festiwalach, w tym w Gdyni za debiut reżyserski i scenariusz.

Obok projekcji festiwalowych, w programie wydarzeń branżowych Polish Days, których tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 30 lipca – 1 sierpnia 2018, zaprezentowane zostaną z kolei trzy koprodukcje Odry-Film w ramach DKF, które wciąż są na etapie produkcji. Jako film ukończony przedstawiciele branży będą mogli zobaczyć „Krew Boga” (wcześniejszy tytuł „Niemy”) Bartka Konopki, realizowany w Górach Stołowych jesienią 2017 roku. A wśród projektów works in progress znalazły się: „Ciemno, prawie noc” Borysa Lankosza z Magdaleną Cielecką i Marcinem Dorocińskim (zdjęcia powstawały m.in.  w Wałbrzychu i okolicach) oraz dofinansowane przez Odrę-Film w tegorocznej edycji konkursu debiutanckie „Mydło” Małgorzaty Imielskiej.

Tradycyjnie też w ramach współpracy Festiwalu z Wroclaw Film Commission goście zagraniczni Polish Days będą mogli w trakcie wydarzenia wziąć udział w wizycie studyjnej, promującej filmowy potencjał Wrocławia i regionu.