Już po raz siódmy Podkarpacka Komisja Filmowa zaprasza producentów filmowych do składania wniosków w ramach funduszu. W ciągu sześciu dotychczasowych edycji konkursu wsparto finansowo produkcję 20 filmów. Wśród nich znalazły się aż trzy tytuły nominowane do Oscara: IO (reż. J. Skolimowski, 2022), Boże Ciało (reż. J. Komasa, 2019) oraz Zimna wojna (reż. P. Pawlikowski, 2018), a także nagrodzony niedawno Srebrnym Niedźwiedziem za zdjęcia film Disco Boy (reż. Giacomo Abbruzzese, 2023).

 Po środki z PRFF sięgali producenci takich filmów jak: Ułaskawienie (reż. J. J. Kolski, 2018), Eter (reż. K. Zanussi, 2018), Śubuk (reż. J. Lusiński, 2022), Tata (reż. A. Maliszewska, 2022) czy Kos (reż. P. Maślona, w produkcji).

W ramach Funduszu powstały także filmy z gatunku kina familijnego: Władcy przygód. Stąd do Oblivio (reż. T. Szafrański, 2019) oraz Tarapaty 2 (reż. M. Karwowska, 2020), animowana filmowa adaptacja komiksu Saschy Hommera Insekt (reż. M. Podolec, 2021), oraz cieszący się zainteresowaniem widowni dokument Śniła mi się Połonina (reż. R. Żurakowski, 2022).

Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy powstał w 2017 roku. Celem funduszu jest wspieranie produkcji filmowych związanych z województwem podkarpackim. Zrealizowane filmy mają się przyczynić do kulturalnej, turystycznej i gospodarczej promocji regionu. Warunkiem otrzymania wsparcia finansowego jest powiązanie produkcji z regionem poprzez m.in.: tematykę, twórców (przedsiębiorców i specjalistów z branży audiowizualnej działających w regionie) lub miejsce realizacji filmu. Minimum 100% równowartości wkładu koprodukcyjnego netto, finansowanego z Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego, musi być wydatkowane na terenie województwa podkarpackiego.

Nabór do siódmej edycji konkursu potrwa do 8 maja 2023 roku. Budżet funduszu w 2023 roku wynosi ponad 1 550 000 złotych. Regulamin tegorocznego konkursu oraz wniosek aplikacyjny znajduje się na stronie: https://www.podkarpackiefilm.pl/pl/fundusze/prff/383-podkarpacki-regionalny-fundusz-filmowy-2023

Wnioski na wspieranie produkcji filmowej w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego może złożyć każdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą w zakresie produkcji filmowej, który zamierza zrealizować produkcję filmową związaną z województwem podkarpackim. Warunki udziału określone są w Regulaminie konkursu na wspieranie produkcji filmowej w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego.

Producentów filmowych, zainteresowanych realizacją filmu na Podkarpaciu, zachęcamy do zapoznania się z potencjałem filmowym regionu za pomocą:

Środki Funduszu pochodzą z dotacji z budżetu Województwa Podkarpackiego. Operatorem Funduszu jest Podkarpacka Komisja Filmowa, działająca w strukturze Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.

 

Wszelkie pytania związane z Podkarpackim Regionalnym Funduszem Filmowym można kierować na adres:

Jagoda Mazepa – specjalistka ds. funduszu filmowego

j.mazepa@podkarpackiefilm.pl, tel. 510 193 902