Po wielkim sukcesie filmu na 46. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie został uhonorowany Nagrodą Publiczności oraz nagrodą indywidualną dla odtwórcy głównej roli Michała Sikorskiego, koprodukowana przez DCF ze środków Dolnośląskiego Konkusru Filmowego „Sonata” została zakwalifikowana do konkursu głównego 26. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Sofii.

Historia opowiedziana w filmie „Sonata”, choć niewiarygodna, to jednak wydarzyła się naprawdę. Grzegorz Płonka, po latach życia w kompletnej ciszy, dzięki uporowi rodziców, wsparciu grupy dobrych ludzi i zabiegowi wszczepienia implantu w Instytucie profesora Henryka Skarżyńskiego, odzyskał słuch i mógł spełnić największe marzenia swojego życia – zagrać na pianinie „Sonatę Księżycową” Beethovena. Film w znakomitej obsadzie z Małgorzatą Foremniak, Łukaszem Simlatem, Jerzym Stuhrem, Michałem Sikorskim, Ireną Melcer i  Lechem Dyblikiem w rolach głównych, już 4 marca zadebiutuje na ekranach polskich kin.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sofii to największy festiwal filmowy w Bułgarii i jeden z najważniejszych w Europie Środkowej i Wschodniej, akredytowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Producentów Filmowych FIAPF, na którym od 25 lat goszczą najbardziej uznani twórcy filmowi z całego świata. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w terminie od 10 do 20 marca. W tym czasie zostanie na nim zaprezentowanych 180 produkcji fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych. „Sonata”, która jest pełnometrażowym debiutem fabularnym reżysera, Bartosza Blaschke, weźmie udział w konkursie międzynarodowym i będzie miała szansę na wygranie Grand Prix Festiwalu Filmowego w Sofii.

Reżyseria: Bartosz Blaschke

Występują: Michał Sikorski, Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat, Irena Melcer, Lech Dyblik oraz Jerzy Stuhr.

„Sonata” w repertuarze Kina DCF od 4 marca.