13 grudnia w TVP1 o 22:25 odbędzie się premiera telewizyjna dofinansowanej przez Odrę-Film w ramach Dolnośląskiego Konkursu Filmowego „Bitwy wrocławskiej” w reżyserii Beaty Januchty, wyprodukowanej przez wrocławski ośrodek „Pamięć i Przyszłość”.

Ten pełnometrażowy dokument opowiada o genezie, przebiegu i konsekwencjach największej w historii Polski manifestacji ulicznej stanu wojennego, która odbyła się 31 sierpnia 1982 r. Główny bohater filmu, Waldemar Kras, który w roku 1982 jako 15-latek prowadził pamiętnik, zapisując to wszystko, co działo się w kraju i utrwalając wrażenia z wydarzeń, w których uczestniczył, jako dorosły człowiek zanosi swoje zapiski do Instytutu Pamięci Narodowej i konfrontuje z dokumentami wytworzonymi przez SB.

Wokół tej konfrontacji osnuty jest scenariusz filmu, który obfituje w niepublikowane do tej pory materiały archiwalne, nagrania, zdjęcia i dokumenty oraz spotkania po latach. Pamiętnik głównego bohatera wraca w obrazach, które na potrzeby filmu w formie animacji przygotowało studio Juice.