„Ułaskawienie” to najnowsza produkcja w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego – wybitnego polskiego scenarzysty, reżysera i operatora, autora filmów „Historia kina w Popielawach” (1998), „Pornografia” (2003), „Jasminum” (2006) czy „Las. 4 rano” (2016).

„Ułaskawienie” jest osadzoną w realiach powojennej Polski historią zmagających się z żałobą rodziców, wyruszających ze swoim synem w ostatnią podróż, opowiedzianą z perspektywy ich wnuka Jana. Syn Hanny i Jakuba, żołnierz AK Wacław „Odrowąż” Szewczyk, zostaje jesienią 1946 roku zastrzelony przez UB. Po serii upokorzeń doznanych ze strony nowej władzy, bezczeszczącej zwłoki ich dziecka, Hanna i Jakub postanawiają zapewnić synowi godny pochówek w oddalonej o 500 km Kalwarii Pacławskiej. Podróż rodziców przez wciąż pogrążoną w powojennym koszmarze Polskę staje się metaforyczną wyprawą w głąb ludzkiej duszy i próbą stworzenia na nowo definicji człowieczeństwa w świecie, w którym sąsiedzi zwracają się przeciwko sobie, a nieoczekiwanym sojusznikiem może stać się dotychczasowy wróg. W rolach głównych zobaczymy Grażynę Błęcką-Kolską, Jana Jankowskiego i Michała Kaletę.

Sam reżyser tak mówi o filmie:

„Ułaskawienie” ma być obrazem bardzo osobistym. Chcę powołać się w tym filmie na życie moich dziadków – Anny i Jakuba. W ich losie wpisanym w panoramę losów polskich pierwszych lat po wojnie przechował się jakiś szczególnie przejmujący depozyt cierpienia, uporu, odwagi i… miłości. Przez lata uczyłem się historii o bohaterach; w Szkole Podstawowej w Popielawach, w liceum we Wrocławiu, na studiach, na ulicy. Zmieniały się ustroje, z nimi perspektywy, ale jedno pozostało niezmienne: pewność, że najodważniejszą kobietą, jaką kiedykolwiek poznałem, była moja babcia Hania, zaś mężczyzną mój dziadek Jakub. 

Film jest koprodukcją Dolnośląskiego Centrum Filmowego i został dofinansowany z Dolnośląskiego Funduszu Filmowego. Zdjęcia do filmu powstawały częściowo w naszym regionie, tj. w Międzylesiu, Zatorzu k. Nowej Rudy, Suszce, Morzyszowie, Przyłęku, Ławicy, Wyrębni i Bieganówku.

W wtorek 19 lutego w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbędzie się uroczysty pokaz premierowy połączony ze spotkaniem z twórcami – reżyserem Janem Jakubem Kolskim i odtwórczynią jednej z głównych ról – Grażyną Błęcką-Kolską.

Film w repertuarze DCF od 22 lutego.

Serdecznie zapraszamy!