Po raz kolejny byliśmy partnerem wydarzeń branżowych US in Progress towarzyszących festiwalowi American Film Festival. W tym roku szczególnie wyjątkowo, gdyż całe wydarzenie branżowe odbywało się w DCF. Wrocław ponownie stał się miejscem spotkań producentów z USA i Europy.

US in Progress, wydarzenie w ramach którego polskie firmy post-produkcyjne pomagają ukończyć niezależne filmy amerykańskie, odbywało się we Wrocławiu już po raz 12. w dniach 9-11 listopada. Program tych 3 intensywnych dni był bogaty i obfitujący w ciekawe spotkania. Liczne pitchingi, prezentacje projektów works in progress, case study “Sient Twins” a w ramach przerywnika spacer po Wrocławiu.

Działający od 2011 roku przy wrocławskim American Film Festival program US in Progress to inicjatywa łącząca środowiska filmowe z Ameryki i Europy. Co roku we Wrocławiu organizowane są zamknięte pokazy niezależnych amerykańskich filmów fabularnych na etapie postprodukcji i spotkania z ich twórcami, na które zapraszani są polscy i europejscy agenci sprzedaży i dystrybutorzy m.in. z Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec, a także grupa selekcjonerów najważniejszych festiwali filmowych. W nieformalnej, przyjaznej atmosferze goście mogą zapoznać się z najnowszą amerykańską produkcją niezależną i wprowadzić ją na ekrany kin w Europie, zanim filmy te pojawią się na festiwalach w USA. W ramach US in Progress odbywają się też prezentacje polskich projektów filmowych poszukujących partnerów w USA, a pomiędzy uczestnikami nawiązują się więzi i kontakty, które nierzadko procentują w przyszłości wspólnymi przedsięwzięciami!

Najlepsze projekty (spośród 6-10 pokazywanych każdego roku) otrzymują nagrody w postaci bezpłatnej usługi obróbki obrazu i dźwięku w polskich wiodących firmach m.in. Platige Image, Black Photon, Fixafilm, Orka, Soundflower and XANF. US in Progress to jedyne takie wydarzenie filmowe w Europie.

 

Oto lista projektów nagrodzonych podczas US in Progress 2022:

  • Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej przyznał nagrodę na post-produkcję w Polsce w wysokości 50,000$ dla projektu: „LaRoy”, reż. Shane Atkinson, prod. Sebastien Aubert, Jeremie Guiraud i Caddy Vanasirikul.
  • Fixafilm przyznała nagrodę post-produkcyjną dla filmu „Crookedfinger”, reż. Julia Halperin i Jason Cortlund, prod. Julia Halperin i Todd Remis w wysokości 10,000$.
  • Film „Falling Stars” reż. & prod. Richard Karpala i Gabriel Bienczycki, otrzymał nagrodę od firmy Orka Studio, w wysokości 10,000$.
  • Black Photon przyznał 10,000$ na kolorkorekcję dla filmu „Playland”, reż. Georden West, prod. Russell Sheaffer, Danielle Cooper, Hannah McSwiggen.
  • Maciej Zieliński z Soundflower Studio przyznał 10,000$ na sound design dla „Falling Stars”, reż. i prod. Richard Karpala & Gabriel Bienczycki. Studio przyznało również drugą nagrodę – nagranie muzyki do filmu „LaRoy”, reż. Shane Atkinson, prod. Sebastien Aubert, Jeremie Guiraud and Caddy Vanasirikul.
  • Nagroda na VFX design od firmy XANF została przyznana dla filmu „Kids Go Free to Fun Fun Time”, reż. Ben Hicks, prod. Liz Cardenas w wysokości 7,500$ oraz dla projektu „Mountains”, reż. Monica Sorelle, prod. Robert Colom w wysokości 2,500$.
  • Platige Image przyznało 10,000$ dla projektu „Summer Solstice”, reż. Noah Schamus, prod. Jess Zeidman, Jesse Miller, Arno Mokros, Noah Schamus.
  • Stowarzyszenie Nowe Horyzonty przyznało nagrodę specjalną dla filmu „Family Portrait”, reż. Lucy Kerr, prod. Fred Winkle, Megan Pickrell.

 

Gratulacje dla wszystkich uczestników!