Rozpoczęła się druga tura zdjęć do filmu „Eter” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego, jesienno – zimowe zdjęcia realizowane są w Polsce, na Węgrzech i we Włoszech.

Drugi etap zdjęć rozpoczął się na Dolnym Śląsku – w Kłodzku oraz Twierdzy w Srebrnej Górze. Zdjęcia na Węgrzech odbędą się w dniach 22 – 28 listopada. Grudzień to zdjęcia podkarpackie – Sanok, Posada Rybotycka, Seniawa i Jarosław. Końcówka zdjęć – od 19 do 21 grudnia odbędzie się na planie we Włoszech.

Film jest próbą reinterpretacji mitu Fausta. Opowiada historię wojskowego lekarza, który prowadzi eksperymenty medyczne na początku XX wieku, by zyskać władzę nad ludźmi.

W „Eterze” występują m.in.: Andrzej Chyra, Jacek Poniedziałek, Małgorzata Pritulak oraz debiutantka, ukraińska aktorka, Maria Ryaboshapka. Autorem zdjęć jest Piotr Niemyjski, który współpracował już z Krzysztofem Zanussim przy filmie „Obce ciało”. Za scenografię do filmu odpowiada Joanna Macha, a za kostiumy, nagrodzona w tym roku przez Europejską Nagrodę Filmową za „Pokot”, Katarzyna Lewińska.

„Eter” produkowany jest przez Studio Filmowe TOR w koprodukcji z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Podkarpackim Funduszem Filmowym oraz CANAL +. To koprodukcja polsko-ukraińsko-węgiersko-litewska, która powstaje przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ukraińskiej Agencji Filmowej, Litewskiego Centrum Filmowego oraz Węgierskiego Funduszu Filmowego. Koproducentami ze strony zagranicznej są Interfilm Production Studio (Ukraina), Laokoon Cinema (Węgry) i Studio Uljana Kim (Litwa).

Autor zdjęć z planu: Olaf Tryzna