Jutro (11 stycznia) na cmentarzu na Skowroniej Górze pożegnamy Zbigniewa Morawskiego, dziennikarza, długoletniego pracownika biura prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, w latach 2008-2018 członka Komisji Konkursowej Dolnośląskiego Konkursu Filmowego.

Zbigniew Morawski, fot. blogi.wroclaw.pl

Zbigniew Morawski był absolwentem wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego, ale całe życie zawodowe związał z dziennikarstwem, a następnie, jako specjalista ds. mediów, komunikacji i public relations, z pracą w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Jako dziennikarz zaczynał we wrocławskiej redakcji „Gazety Wyborczej”, a później pracował m. in. w Radio ESKA i w „Wieczorze Wrocławia” gdzie był zastępcą redaktora naczelnego. W 2007 roku został szefem biura prasowego prezydenta Rafała Dutkiewicza i stał się jednym z bliskich jego współpracowników, kształtując wizerunek Wrocławia w mediach krajowych i zagranicznych.

Jako przedstawiciel prezydenta Wrocławia od 2008 roku uczestniczył w pracach Komisji Konkursowej Dolnośląskiego Konkursu Filmowego, która do ubiegłego roku udzieliła wsparcia finansowego z funduszy samorządowych 69 filmom fabularnym, dokumentalnym i animowanym, wśród których najbardziej znane to „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, „Pokot” Agnieszki Holland, „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego i „Sala samobójców” Jana Komasy. Jako członek komisji współdecydował o przyznawaniu wsparcia finansowego filmom, które otrzymały pozytywną rekomendację ekspertów, a następnie brał udział w kolaudacjach tych filmów po zakończeniu ich realizacji. Jego wyważone, chociaż nierzadko nie pozbawione ironii i zaczepności opinie, dobrze służyły wyłanianiu, a następnie ocenie realizowanych projektów.

Zbigniew Morawski zmarł po długich zmaganiach z nieuleczalną chorobą, podczas której starał się do końca normalnie pracować.

Msza święta odbędzie się w piątek o godz. 10.00 w kościele pw. Św. Elżbiety przy Rynku (kościół garnizonowy), a pogrzeb o godz. 11.30 na cmentarzu na Skowroniej Górze przy ulicy Działkowej we Wrocławiu.