„Żużel” – najnowsze dzieło Doroty Kędzierzawskiej, reżyserki takich filmów jak „Pora umierać” czy „Jutro będzie lepiej” uroczyście otworzy 14 czerwca jubileuszowy 40. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film.

Film, częściowo realizowany we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych, jest koprodukcją Dolnośląskiego Centrum Filmowego i otrzymał dofinansowanie w ramach X Dolnośląskiego Konkursu Filmowego. Znalazł się również wśród 14 tytułów zakwalifikowanych do Konkursu Głównego 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

To pełna pasji, miłości i rywalizacji opowieść o motocyklowym mistrzu, w którego życie wkracza piękna i wrażliwa dziewczyna. W filmie wystąpił wschodzący gwiazdor polskiego kina Tomasz Ziętek („Boże Ciało) oraz m.in. Paweł Wilczak („Pan T.”), Mateusz Kościukiewicz („Wszystko co kocham”), Karolina Gruszka („Maria Skłodowska-Curie”) i debiutująca na dużym ekranie Jagoda Porębska. Obok nich na ekranach zobaczymy też szereg autentycznych postaci związanych ze speedwayem, wśród których znaleźli się między innymi: Tadeusz Kostro, Łukasz Kaczmarek, Marcel Szymko, Rafał Trojanowski i Krzysztof Sadurski.

 „Żużel” to pierwszy od siedemdziesięciu lat film fabularny traktujący o tym niezwykłym, pełnym adrenaliny i niebezpieczeństw sporcie, który w naszym kraju ma miliony oddanych sympatyków. Zafascynowała mnie postawa młodych ludzi, którzy związują się z żużlem. Żyją w innym świecie, tempie i rzeczywistości. Pasji i determinacji, z którą wchodzą w to niebezpieczne życie, można im tylko pozazdrościć – mówi autorka filmu Dorota Kędzierzawska.