Wiemy już, jakie filmy będą rywalizować w konkursach tegorocznej 46. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W tym roku aż cztery z naszych tytułów powalczą o Złote i Srebrne Lwy w Konkursie Głównym, a jeden w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Wszystkie są koprodukcjami DCF ze środków Dolnośląskiego Konkursu Filmowego.

 

 

W Konkursie Głównym znalazły się:

Moje wspaniałe życie”, reżyseria i scenariusz: Łukasz Grzegorzek, producentka: Natalia Grzegorzek (Koskino)

Może i wspaniałe, ale czy na pewno moje? Z takim pytaniem mierzy się Joanna (Agata Buzek), bohaterka komedii obyczajowej Łukasza Grzegorzka („Kamper”, „Córka trenera”). Troskliwa córka, wyluzowana matka, lubiana nauczycielka, żona, z którą można konie kraść – w każdej z tych ról wypada doskonale. I w żadnej z nich od dawna nie czuje się sobą. Dlatego „Jo” prowadzi podwójne życie, ma tajemnicę, którą nie dzieli się z nikim. Bo gdyby ktoś się dowiedział, byłby to koniec wszystkiego, co w jej świecie wydaje się takie „wspaniałe”. Zdjęcia do filmu realizowane były w sierpniu i wrześniu 2020 r. w Nysie. W głównych rolach występują Agata Buzek, Jacek Braciak i Adam Woronowicz. Producentką filmu jest Natalia Grzegorzek z Koskino. Scenariusz napisał Łukasz Grzegorzek, za zdjęcia odpowiada wrocławianka Weronika Bilska, scenografię wrocławianka Jagna Dobesz. 

 

“Przejście”, reżyseria i scenariusz: Dorota Lamparska (debiut), producent: Andrzej Stachecki (V-FILM)

Adaptacja opowiadania Weroniki Murek „W tył, w dół, w lewo”, w której w rolę główną wciela się Wiktoria Gorodeckaja.

 

Powrót do Legolandu”, reżyseria i scenariusz: Konrad Aksinowicz, producentka: Agnieszka Chromicka (Chroma Pro)

„Powrót do Legolandu” to sentymentalny powrót do złotych lat 90. – gdy młodość miała smak gumy balonowej, szacunek kolegów zdobywało się kolekcją klocków Lego, a wyobraźnię Polaków rozpalały kultowe hity na VHS. To właśnie te niezapomniane realia stały się tłem dla poruszającej historii o rodzinie, dorastaniu i ciemnych stronach każdego z nas. W obsadzie filmu twórcy „W spirali” znaleźli się: Maciej Stuhr, Weronika Książkiewicz, Katarzyna Warnke, Sebastian Stankiewicz i debiutujący na dużym ekranie Teodor Koziar. Film w całości realizowano we Wrocławiu, m. in. w dawnym LO V przy ul. Grochowej, na Szczepinie (ul. Głogowska, Lubińska), w Porcie Miejskim oraz w hali zdjęciowej CeTA.

 

Sonata”, reżyseria i scenariusz: Bartosz Blaschke (debiut), producenci: Sylwester Banaszkiewicz i Marcin Kurek.

© Fot Jaroslaw Sosinski / MEDIABRIGADE, FILM, FOTOSY, Operator obrazu Tomasz Augustynek, Rezyser Bartosz Blaschke, SONATA

Oparta na faktach poruszająca historia Grzegorza Płonki, u którego dopiero w wieku 14 lat stwierdzono niedosłuch, a nie jak wcześniej zakładano – autyzm. Późna, prawidłowa diagnoza pozwoliła odkryć talent muzyczny chłopca. W rolach rodziców chłopca zobaczymy Małgorzatę Foremniak i Łukasza Simlata.

 

W Konkursie Filmów Krótkometrażowych jako jedyna animacja znalazł się „Skafander Klingerta” Artura Wyrzykowskiego:

Skafander Klingerta”, reżyseria i scenariusz: Artur Wyrzykowski, produkcja: Artcore

Sześcioletnia BI od czasu utonięcia młodszego brata panicznie boi się wody. Małego Oscara zabrała powódź, a jego ciała nigdy nie odnaleziono. Jej ojciec Karl Klingert po stracie syna zamknął się w sobie i poświęcił się pracy nad pierwszym w dziejach świata atmosferycznym skafandrem do nurkowania. Zbliża się pierwszy pokaz skafandra. Jeśli się powiedzie, Klingert dostanie grant i z całą rodziną przeniesie się do Anglii. Bi myśli, że jej brat wciąż żyje i jeśli wyjdą, nigdy ich nie znajdzie. Wierzy, że skafander to potwór, który zawładnął jej ojcem. Z pomocą nowego przyjaciela Petera, małego łobuza znad rzeki, stara się go zniszczyć, zanim cała rodzina na zawsze wyjedzie z Wrocławia.

Gratulujemy wszystkim nominowanym i do zobaczenia w Gdyni!