XVI Dolnośląski Konkurs Filmowy został rozstrzygnięty. Dofinansowanie otrzymało pięć filmów, w tym jedna fabuła, trzy dokumenty i jedna animacja. Filmy zostały wyłonione spośród szesnastu złożonych projektów. Budżet tegorocznej edycji wyniósł 1 000 000 złotych, a koproducentem dofinansowanych filmów będzie Dolnośląskie Centrum Filmowe.

 Dofinansowanie w tegorocznej XVI edycji Dolnośląskiego Konkursu Filmowego otrzymały filmy:

  1. Wrooklyn Zoo, reż. Krzysztof Skonieczny, prod. głębokiOFF Krzysztof Skonieczny – 500 000 zł (film fabularny)
  2. Podróż zimowa, reż. Alex Helfrecht, prod. BreakThru Productions sp. z o.o. – 220 000 zł (film animowany)
  3. Dzieci z pociągu, reż. Joanna Ratajczak, Arkadiusz Bartosiak, prod. Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych – 110 000 zł (film dokumentalny)
  4. Runa, reż. Agnieszka Zwiefka, prod. Chilli Productions sp. z o.o. – 100 000 zł (film dokumentalny)
  5. Wszystko dla pasji, reż. Dorota Migas-Mazur, prod. ASF Studio Sp. z o.o. – 70 000 zł (film dokumentalny)

Wrooklyn Zoo Krzysztofa Skoniecznego to szekspirowska wariacja na temat Generacji Z, w której Romeo to skejt wywodzący się z subkultury punk-techno-rave, zaś Julia to romska dziewczyna, która próbuje wyrwać się ze swojego środowiska. Zakochani postanawiają zawalczyć o miłość, na przekór wszystkim i wszystkiemu, mając do pomocy jedynie czarną magię, a za sobą pokolenie dziadków, którzy chcą uchronić wnuki przed powielaniem własnych błędów i pomagają im wyłamać się z kieratu przeznaczenia. Dokument Dzieci z pociągu Joanny Ratajczak i Arkadiusza Bartosiaka poświęcony jest historii niemieckich sierot, które tuż po zakończeniu II wojny światowej zostały uratowane od śmierci przez polskie rodziny na stacji kolejowej w Krotoszynie. Runa Agnieszki Zwiefki to dokument obserwacyjny o przedwczesnym dorastaniu Kurdyjki Runy w cieniu globalnych politycznych konfliktów po tragicznej śmierci matki na polsko-białoruskim pograniczu. Wszystko dla pasji Doroty Migas-Mazur to dokument poświęcony trzem żyjącym legendom kolarstwa górskiego (MTB): Gunn-ritha Dale, Maja Włoszczowska i Jolanda Neff spotykają się po latach na Dolnym Śląsku i podsumowują, jak wspólne doświadczenie wpłynęło na ich obecne życie. Animacja malarska Podróż zimowa Alex Helfrecht, za której produkcję odpowiadają twórcy Twojego Vincenta, opowiada historię młodego poety (Marcin Czarnik), odrzuconego przez swoją ukochaną i wygnanego z miasta, a inspiracją dla filmu był cykl pieśni Franza Schuberta o tym samym tytule, oparty na wierszach Wilhelma Mullera.

Na XVI Dolnośląski Konkurs Filmowy wpłynęło 16 projektów, których producenci wystąpili o dofinansowanie w wysokości łącznie blisko 4 000 000 zł. Dolnośląski Fundusz Filmowy powstał w 2008 roku. Jego fundatorami są samorządy województwa dolnośląskiego i miasta Wrocławia. Pełna treść komunikatu konkursowego dostępna jest na stronie: https://wroclawfilmcommission.pl/dkf-2022/.